Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach. Czym są i jak to możliwe, że wprowadzono je do kosmetyków.

komórki macierzyste - obrazek
Komórki macierzyste
roślin znajdują się w merystemach wierzchołkowych łodygi i bocznych korzenia. W miejscach tych komórki ulegają podziałom przez całe życie rośliny tworząc nowe organy.
Wszystkie części roślin takie jak łodygi, liście, kwiaty i nasiona powstają z komórek tkanki łącznej, która zajmuje wierzchołkową część rośliny.
W hodowlach komórkowych komórki macierzyste roślin powielane są metodą mikrorozmnażania. Jest to metoda hodowli komórek in vitro.
Na początku jest selekcja części rośliny np. owocu, liści lub korzenia. W drugim etapie indukuje się tworzenie kallusa poprzez nacięcie rośliny i przenosi się pobrane komórki macierzyste na płytki agarowe.
Wyhodowane komórki macierzyste poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia, a następnie procesowi trawienia błony komórkowej i uwolnienia jej zawartości do podłoża. Zawartość komórki macierzystej stanowi pożądany surowiec kosmetyczny. Surowce zawierające metabolity roślinnych komórek macierzystych mogą występować jako ekstrakt lub suchy proszek.

W 2008 roku jako pierwsza firma na świecie Mibelle Biochemistry wdrożyła komórki macierzyste z jabłka. W 2011 roku otrzymała kamórki macierzyste z drzewa arganowego. Wśród oferty firmy dostępne są komórki macierzyste z róży alpejskiej, z żywokostu lekarskiego(odnowa i regeneracja epidermalnych komórek macierzystych) oraz z winogrona( chronią naskórek przed promieniowaniem UV).

Inne firmy takie jak ACT Co, Sederma oraz Seppic mają w swojej ofercie komórki macierzyste pozyskane z zielonej herbaty, z dzikiego żeń-szenia koreańskiego, z kory morwy papierowej, z magnoli Siebolda, która rozjaśnia i wybiela skórę, z szarotki alpejskiej oraz mikołajka nadmorskiego.

Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach są w pełni bezpieczne dla skóry i nie powodują działań niepożądanych.
Skuteczność roślinnych komórek macierzystych została potwierdzona w testach in vitro, in vivo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation